Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6 – Jaki jest najlepszy smartwatch Garmin?

Feniks 6

Miłośnicy sportu znajdują w inteligentnych zegarkach świetnych sprzymierzeńców do kompleksowego monitorowania swojej aktywności, wykorzystując w pełni ich potencjał i wyznaczając sobie własne cele do pokonania. Jeśli utożsamiasz się z jedną z tych osób, z pewnością przyda Ci się super kompletny smartwatch, z zaawansowanymi pomiarami i z którym będziesz planować treningi . Jesteś szczęściarzem! W tym artykule porównujemy dwa najbardziej poszukiwane modele Garmina, niekwestionowanego lidera w branży: Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6 .

Aby się nie pomylić, warto wiedzieć, że analiza ta skupia się na standardowej wersji Garmin Fenix ​​6. A jeśli nie wiesz, w tej gamie produktów są różne wersje: Fenix ​​6S Pro , Fenix ​​6S, Fenix ​​6X itp. Zamiast tego Garmin Forerunner 945 ma wersję standardową lub LTE , choć ma mniejszy zasięg niż jego rywal. Chcesz odkryć wszystkie różnice i podobieństwa między obydwoma smartwatchami? Bardzo uważny!

Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6: aspekty różnicowe

W tej pierwszej części zatrzymujemy się na tych czynnikach, które decydują o różnicy między dwoma inteligentnymi zegarkami, które są gwiazdami naszej recenzji:

Estetyka: bardziej klasyczny czy sportowy design?

Oba są inteligentnymi zegarkami przeznaczonymi do użytku sportowego, ale prawda jest taka, że ​​nie odzwierciedlają tego na poziomie wizualnym. Garmin Forerunner 945 ma bardziej sportowy wygląd, z ramką z polimeru wzmocnionego włóknem i silikonowym paskiem dostępnym w różnych kolorach: szarym i bordowym. Zamiast tego Garmin Fenix ​​6 jest bardziej zbliżony do klasycznych zegarków, dzięki ramce ze stali nierdzewnej i czarnemu kolorowi.

Są też niewielkie różnice, jeśli chodzi o rozmiar ekranu. Forerunner 945 ma 1,2 cala i rozdzielczość 240 x 240 pikseli. Ze swojej strony Fenix ​​6 ma nieco większy ekran o przekątnej 1,3 cala i rozdzielczości 260 x 260 pikseli. W obu przypadkach jest widoczny w świetle słonecznym, kolorowy, transfleksyjny iz pamięcią na poziomie pikseli, ale nie jest dotykowy. To, co łączy oba smartwatche, to obecność szkła Corning Gorilla Glass DX, które chroni obiektyw.

Poziom wodoodporności: zaleta Fenixa 6

Ponieważ oba zegarki są zegarkami sportowymi, jednym z pytań, które może się pojawić, jest to, czy można ich używać również do pływania. Odpowiedź brzmi tak, chociaż nie zapewniają takiego samego stopnia ochrony przed wodą. Garmin Fenix ​​6 osiąga 10 ATM, pokonując 5 ATM Forerunnera 945 . Innymi słowy, jeśli zamierzasz uprawiać sporty wodne wymagające nurkowania powyżej 50 metrów, nie będziesz mógł korzystać z Forerunnera 945. Dlatego Fenix ​​6 uzyskuje pod tym względem lepsze osiągi.

Garmin Forerunner 945 kontra Garmin Fenix ​​6
Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6: ta sama cena i wydajność w monitorowaniu Twojej aktywności

Autonomia użytkowania: co najlepiej optymalizuje żywotność baterii?

Garmin jest liderem na rynku smartwatchy z wielu powodów, ale jednym z nich jest duża autonomia użytkowania, jaką daje swoim produktom w porównaniu do innych marek. Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch testowanych przez nas modelach, które mogą działać do 2 tygodni, jeśli są używane tylko jako smartwatche; to znaczy bez aktywowania funkcji takich jak GPS. Jeśli to wejdzie w grę, autonomia wyniesie około 36 godzin .

Garmin Fenix ​​6 zawiera jednak dwa dodatkowe tryby użytkowania. Dzięki temu przy włączonym trybie GPS Expedition bateria wystarcza na 28 dni . Ten tryb pozwala rejestrować czynności, które wykonujesz przez kilka dni. Ponadto czas trwania wydłuża się do 48 dni, jeśli wybierzesz tryb oszczędzania energii . Dlatego możemy powiedzieć, że bateria Garmin Fenix ​​6 oferuje większą wszechstronność niż Forerunner 945.

Sport: Fenix ​​6 jest bardziej odpowiedni na zewnątrz

Właściwie każdy z dwóch modeli jest idealny do planowania treningów w uporządkowany sposób. Różnica polega na tym, że Garmin Fenix ​​6 ma szerszy zakres predefiniowanych aktywności, zwłaszcza sportów na świeżym powietrzu. W ten sposób pozwala rejestrować więcej aktywności na świeżym powietrzu, takich jak kolarstwo górskie, jumpmaster, bieganie, pływanie czy triathlon . Ze swojej strony Garmin Forerunner 945 zawiera już profile sportów golfowych (w Fenix ​​6 musisz pobrać aplikację) i bieganie na bieżni, funkcja, której brakuje Fenixowi 6.

Połączenie Wi-Fi: zaleta Forerunnera 945

Aby być uczciwym, znaleźliśmy tę różnicę tylko podczas analizy standardowej wersji Garmin Fenix ​​6, ponieważ najbardziej zaawansowane wersje z tej serii umożliwiają łączność Wi-Fi. Jednak trzymając się podstawowych modeli, Garmin Forerunner 945 dodaje tę opcję do Bluetooth i ANT + , dostępnych w obu.

Muzyka: obie grają, ale tylko jeden sklep

Jak już wiecie, skupiamy się w tej recenzji na standardowych modelach Garmin Forerunner 945 i Garmin Fenix ​​6. Jeśli chodzi o zarządzanie muzyką, oba smartwatche są w stanie odtwarzać utwory i piosenki, chociaż tylko Garmin Forerunner 945 potrafi. przechowywać do 1000. Natomiast standardowy Garmin Fenix ​​6 nie potrafi zapisywać muzyki (jest to możliwe w innych wersjach Fenixa 6), więc aby go odtworzyć, trzeba go podłączyć do smartfona.

Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6: punkty wspólne

Nie zapominaj, że oba smartwatche pochodzą od Garmina, więc nierzadko można znaleźć podobieństwa:

Czujniki: optymalne monitorowanie stanu zdrowia i ulepszona nawigacja

Kluczową częścią maksymalnego wykorzystania treningu jest wykonanie dobrej kontroli sprawności. W tym sensie Garmin Forerunner 945 i Garmin Fenix ​​6 są wyposażone w praktycznie te same czujniki. Obydwa obejmują zarówno te najbardziej podstawowe (licznik kalorii i kroków, przebyty dystans, tętno i czas regeneracji), jak i te bardziej zaawansowane . Tak jest w przypadku VO2 Max , funkcji, dzięki której możesz sprawdzić maksymalną prędkość zużycia tlenu, którą zarejestrowałeś podczas ćwiczenia.

Poziom nasycenia tlenem, zaburzenia tętna, poziom stresu i monitorowanie snu można również mierzyć na dwóch smartwatchach dzięki odpowiednim czujnikom. Podobnie obydwa wyposażone są w czujnik aklimatyzacji do pulsoksymetrii, akcelerometr i termometr . Jedyne, co Fenix ​​6 robi lepiej od Forerunnera 945, to możliwość wysyłania przypomnień o relaksie, choć to niewielka różnica.

Jeśli mówimy o czujnikach związanych z nawigacją, to w obu przypadkach znajdziemy GPS, GLONASS i Galileo, wysokościomierz barometryczny, kompas i żyroskop . Jak widać, ma mocno wzmocniony system nawigacji, uzupełniony o różne czujniki oprócz GPS.

Garmin Forerunner 945 kontra Garmin Fenix ​​6
Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6: Fenix ​​6 oferuje większą różnorodność profili sportów outdoorowych

Kompatybilność z innymi urządzeniami: iOS i Android

Ten aspekt jest dość powszechny w różnych produktach Garmin i polega na tym, że są one kompatybilne zarówno ze smartfonami z Androidem, jak i iPhone’ami . Współdzielą również kompatybilność z aplikacją Garmin Connect , dostępną w obu systemach operacyjnych, oraz z Garmin Pay , dzięki czemu płatności zbliżeniowe są możliwe w obu modelach.

Dodatkowe funkcje: codzienna inteligencja

Dzięki innowacyjnym modelom, które wprowadzają na rynek marki, coraz częściej przyzwyczajamy się do smartwatchy nie tylko działających jako zegarki, ale także zawierających zestaw naprawdę przydatnych inteligentnych funkcji. Zarówno Garmin Forerunner 945, jak i Garmin Fenix ​​6 mają te same funkcje śledzenia w czasie rzeczywistym:  licznik kroków i kalorii, wyznaczanie celów, przebyty dystans, pokonane piętra, rytm, dane o wydajności itp.

Sprawdzenie kalendarza czy prognozy pogody można również wykonać z dowolnego miejsca, a także skorzystać z funkcji „Znajdź mój telefon” na wypadek jego zgubienia. Ponadto oba modele są w stanie wysłać odpowiedź w formie SMS-a , jeśli chcesz odrzucić połączenie, ale tylko w przypadku smartfona z systemem Android. Wreszcie mogą w mgnieniu oka wysyłać wiadomości, a nawet Twoją lokalizację do kontaktów alarmowych .

Dajemy niewielką przewagę Garminowi Fenixowi 6, w którym można wybrać tryb oszczędzania energii, aby maksymalnie zmniejszyć zużycie i zwiększyć autonomię użytkowania. Ze swojej strony Garmin Forerunner 945 nie ma tej opcji.

Cena: krawat

Jeśli liczyłeś na podjęcie decyzji na podstawie ceny, wyrzuć ten pomysł z głowy. Garmin Forerunner 945 i Garmin Fenix ​​6 są z różnych serii, ale mają praktycznie tę samą cenę. Tak więc obie kosztują około 550 euro, co pokazuje, jak bardzo są równe i jak zaawansowane są ich świadczenia.

Garmin Forerunner 945 vs Garmin Fenix ​​6: co jest lepsze?

Gdybyśmy musieli zdecydować się na jeden z dwóch modeli, zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna decyzja. W innych przypadkach cena jest zwykle czynnikiem różnicowym, który przechyla szalę na jedną z dwóch stron, ale to nie jest jedna z nich. A jeśli spojrzymy na funkcjonalności, to widzimy, że są naprawdę bardzo równe. Garmin Fenix ​​6 obejmuje większą różnorodność profili sportów outdoorowych i jest bardziej odporny na wodę. Zamiast tego Garmin Forerunner 945 zawiera łączność Wi-Fi i umożliwia przechowywanie muzyki .

Garmin Fenix ​​6 może stać się bardziej odpowiednią alternatywą dla użytkowników, dla których priorytetem jest różnorodność opcji treningowych i sportowych. Mamy jednak do czynienia z dwoma bardzo podobnymi smartwatchami, zarówno pod względem wydajności, jak i technologii i funkcjonalności.