Garmin Vivoactive 4 vs Garmin Vivoactive 3 – Jakie są najważniejsze różnice?

Garmin Vivoactive 4 vs Vivoactive 3_1

Czy jesteś sportowcem? Lubisz zachować zdrowe nawyki stylu życia? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie pomyślałeś o zakupie smartwatcha do monitorowania aktywności fizycznej . A jeśli tak, to na pewno znalazłeś Garmina, jednego z niekwestionowanych liderów na rynku smartwatchów. Jeśli jednak nie jesteś z nimi zbyt zaznajomiony, może się zdarzyć, że nie wiesz, na co zwrócić uwagę, aby wybrać taki czy inny model. Aby Ci pomóc, porównujemy dwa smartwatche tej marki, których wybór będzie zależał od Twoich potrzeb: Garmin Vivoactive 4 vs Garmin Vivoactive 3.

Firma wprowadziła pewne ulepszenia w nowej wersji tego modelu, podczas gdy inne aspekty pozostały praktycznie takie same. Na przykład Garmin Vivoactive 4 zawiera już przechowywanie utworów, opcję dostępną w Vivoactive 3 w wersji muzycznej . Chociaż już mówiliśmy, że to nie jedyna różnica. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są charakterystyczne cechy każdego z nich, czytaj dalej!

Garmin Vivoactive 4 vs Garmin Vivoactive 3: główne różnice

W razie wątpliwości różnice między tymi dwiema alternatywami są zwykle tym, co najbardziej pomaga nam je rozwiać. Z tego powodu poniżej omawiamy aspekty, w których różnią się dwa modele smartwatchów, które występują w tym porównaniu:

Aplikacje sportowe: 5 więcej w nowej wersji

Smartwatche Garmin zostały zaprojektowane z wyraźnym naciskiem na sport, a Vivoactive 4 idzie o krok dalej niż jego poprzednik. Garmin Vivoactive 3 ma 15 wstępnie zainstalowanych aplikacji do uprawiania sportów halowych, a liczba ta, którą Vivoactive 4 podnosi do 20 aplikacji. Wśród nich można znaleźć predefiniowane treningi do jogi, pływania, lekkoatletyki i innych popularnych sportów.

Połączenie Wi-Fi: przełom w łączności

Jedną z głównych różnic między modelami Vivoactive 3 i Vivoactive 4 jest to, że tylko ten ostatni oferuje połączenie przez Wi-Fi. W ten sposób Garmin Vivoactive 3 umożliwia synchronizację za pomocą technologii Bluetooth i ANT+. Garmin Vivoactive 4 dodaje również opcję Wi-Fi .

Garmin Vivoactive 4 vs Vivoactive 3
Garmin Vivoactive 4 zawiera więcej czujników do monitorowania codziennej aktywności

Czujniki zdrowia: kolejny krok w monitorowaniu

Projekt tych inteligentnych zegarków ma na celu nie tylko śledzenie aktywności sportowej, ale także Twojej kondycji fizycznej. Warto pamiętać, że smartwatch nie jest urządzeniem medycznym, ale zawiera kilka funkcji, za pomocą których można nakreślić swoją sprawność fizyczną. Garmin Vivoactive 4 dzieli większość czujników ze swoim poprzednikiem, ale zawiera niektóre, których brakuje w Garmin Vivoactive 3 . Są to czujnik pulsoksymetryczny , który mierzy poziom saturacji krwi tlenem oraz żyroskop , który zapewnia większą precyzję orientacji.

Garmin Vivoactive 4 oferuje również możliwość śledzenia poziomu nawodnienia i zdrowia kobiet . Te opcje są również dostępne w Vivoactive 3, ale tylko za pośrednictwem aplikacji Garmin Connect lub widżetu Connect IQ. Wreszcie, Garmin Vivoactive 4 zawiera monitor Body Battery , który mierzy poziom energii generowanej przez twoje ciało w ciągu dnia, wskazując na ich podstawie najbardziej odpowiednie godziny odpoczynku.

Ekran: inny rozmiar i rozdzielczość

Z estetycznego punktu widzenia Garmin zachowuje bardzo podobną linię wizualną w obu, z dominującym czarnym kolorem, silikonowym paskiem i ramką ze stali nierdzewnej. Tam, gdzie dostrzegamy różnice, znajduje się na ekranie. Obiektyw Garmin Vivoactive 3 ma średnicę 30,4 mm, co odpowiada 1,2 cala i rozdzielczość 240 x 240 pikseli .

Garmin Vivoactive 4 powiększa ekran do 33 mm (1,3 cala) i poprawia rozdzielczość do 260 x 260 pikseli . W konsekwencji rozmiar obudowy również wzrasta z 127-204 mm w przypadku Vivoactive 3 do 135-200 mm w Vivoactive 4.

Dostępne wzory: Vivoactive 3 wygrywa minimum

Powszechne jest, że marki wprowadzają ten sam model smartwatcha w różnych wersjach i kolorach, a Vivoactive nie jest wyjątkiem. Garmin Vivoactive 4 jest dostępny w kolorze czarnym i szarym, podczas gdy Garmin Vivoactive 3 można znaleźć w kolorze białym, całkowicie czarnym lub czarno-srebrnym . Oczywiście w obu przypadkach musisz mieć na uwadze, że cena zmienia się w zależności od wybranego przez Ciebie wzoru.

Oprócz koloru należy zwrócić uwagę na to, jaką wersję każdego modelu wybierzesz. Garmin Vivoactive 3 ma wersję standardową i wersję muzyczną, chociaż nie jest ona dostępna we wszystkich krajach. Z kolei w przypadku Vivoactive 4 można kupić model Vivoactive 4S, mniejszą wersję 4 .

Przechowywanie muzyki: brak w Vivoactive 3

Na początku artykułu skomentowaliśmy, że marki wykorzystują nowe wersje do wprowadzania ulepszeń i jest to wyraźny przykład. Garmin Vivoactive 3 nie pozwala na przechowywanie list muzycznych , chyba że kupisz wersję Music. Pozwala odtwarzać listę z telefonu komórkowego, ale nie przechowuje utworów. Zamiast tego Garmin Vivoactive 4 jest w stanie zapisać do 500 utworów , więc niekoniecznie będziesz musiał łączyć się z zewnętrzną listą.

Cena: zmienna w zależności od projektu

Jak już wspomnieliśmy, cena Garmin Vivoactive może ulec zmianie w zależności od wybranego przez Ciebie projektu i wersji. Jednak Vivoactive 4 jest droższy niż Vivoactive 3, chociaż zawiera więcej czujników i funkcji niż jego poprzednik . Tak więc koszt Garmin Vivoactive 4 może wynosić od 245 do 275 euro, w przeciwieństwie do 173-229 euro, które kosztuje Garmin Vivoactive 3.

Garmin Vivoactive 4 vs Garmin Vivoactive 3: punkty wspólne

Wiesz już, jakie są główne różnice między obydwoma inteligentnymi zegarkami. Teraz przyszedł czas na analizę wspólnych elementów, których nie brakuje w przypadku dwóch wersji tego samego modelu:

Kompatybilność z innymi urządzeniami i płatnościami zbliżeniowymi

Jedyną różnicą między dwoma modelami Garmin Vivoactive pod względem łączności jest kompatybilność Wi-Fi, jak wyjaśniliśmy wcześniej. Zamiast tego, zarówno Garmin Vivoactive 4, jak i Vivoactive 3 są kompatybilne ze smartfonami iPhone i Android , a także z aplikacją Garmin Connect Mobile. A jeśli jesteś jednym z tych, którzy używają smartwatcha do dokonywania płatności zbliżeniowych, możesz to zrobić również z jednego z dwóch urządzeń, ponieważ oba obsługują NFC i są kompatybilne z Garmin Pay .

Ekran: dotyk i ta sama ochrona

Jak już wiecie, Garmin Vivoactive 4 ma większy ekran o lepszej rozdzielczości niż Vivoactive 3. Jednak to, co ich łączy w stosunku do ekranu, to to, że jest dotykowy, kolorowy, widoczny w słońcu, transfleksyjny i z pamięcią przy poziom pikseli . Dodatkowo w obu smartwatchach jest chroniony przez ten sam rodzaj szkła, Corning Gorilla Glass 3 .

Garmin Vivoactive 3 kontra Vivoactive 4
Garmin udoskonala niektóre ze swoich funkcji, ulepszając Vivoactive 4 w stosunku do Vivoactive 3

Bateria: podobny czas bez GPS

Szczerze mówiąc, autonomia użytkowania zapewniana przez Garmin Vivoactive 4 i Vivoactive 3 nie jest dokładnie taka sama, chociaż różnica nie jest duża. Vivoactive 4 może działać przez 8 dni, a Vivoactive 3 do 7, o ile jest używany jako smartwatch . Różnica polega na korzystaniu z GPS. Vivoactive 4 działa około 6 godzin, jeśli działa z GPS i muzyką. Natomiast Vivoactive 3 nie ma miejsca na muzykę, więc jego autonomia z GPS wynosi 13 godzin.

Wodoodporność 50 metrów

Nie stwierdziliśmy różnic w ochronie obu zegarków przed wodą. Zarówno Garmin Vivoactive 4, jak i Garmin Vivoactive 3 oferują opór 5 ATM, co odpowiada maksymalnej głębokości 50 metrów . Dlatego bez problemu można z nich korzystać do pływania, choć nie do nurkowania czy snorkelingu, które wymagają głębszego nurkowania.

Czujniki aktywności: udostępnij podstawy

Mówiliśmy już wcześniej o dwóch dodatkowych czujnikach, które ma Garmin Vivoactive 4, żyroskopie i pulsoksymetrii. Teraz nadszedł czas, aby zobaczyć, jakie czujniki mają te dwa zegarki, a które są najbardziej podstawowe w tego typu smartwatchach: puls, wysokościomierz barometryczny, kompas, akcelerometr i termometr. Oba zawierają również czujniki do monitorowania snu, a także GPS, Glonass i Galileo , chociaż Vivoactive 4 oferuje bardziej precyzyjną orientację dzięki żyroskopowi.

Garmin Vivoactive 4 kontra Garmin Vivoactive 3: nasz werdykt

Nie ma wątpliwości, że Garmin udoskonalił funkcje swojego smartwatcha Vivoactive w wersji 4 w porównaniu z wersją 3 . Większość z nich przekłada się na bardziej precyzyjne i zaawansowane działanie, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania stanu zdrowia. Inne zakładają wyższy status technologiczny, chociaż nie dotyczą czynników wydajności, takich jak przechowywanie muzyki. Wysoki stopień doskonałości Vivoactive 4 wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami . Dlatego jeśli jesteś zadowolony ze swojego smartwatcha posiadającego podstawowe funkcje, Garmin Vivoactive 3 jest opcją, która najlepiej pasuje.

Jeśli z drugiej strony wolisz wydać trochę więcej pieniędzy, aby cieszyć się większą liczbą czujników do monitorowania aktywności lub po prostu chcesz najbardziej zaawansowany model, powinieneś zdecydować się na Garmin Vivoactive 4. W każdym razie są one smartwatche o bardzo zaawansowanej wydajności, z którymi nie poczujesz się zawiedziony.