SDS, SDS plus, SDS max, SDS szybka różnica

Raz po raz natkniesz się na oznaczenia takie jak SDS, SDS plus, SDS max i tym podobne w obszarze narzędzi i możesz nie być pewien, który skrót oznacza co w szczegółach i czym dokładnie się różnią.

Aby żadne pytania nie pozostały bez odpowiedzi na temat różnicy między SDS, SDS plus, SDS max, SDS-quick , zebrałem dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje w tym artykule.

SDS, SDS plus, SDS max i SDS-quick – to różnica

I oto przychodzą. Różnice między różnymi nagraniami SDS.

Karta charakterystyki

Przede wszystkim ważne jest, aby wiedzieć, co właściwie oznacza skrót. Napisane „SDS” oznacza „specjalny system bezpośredni” (pierwotnie „wtyczka-obróć-siedzisko”). Jest to szczególnie praktyczny i nieskomplikowany system mocowania do elektronarzędzi, który narodził się na deskach kreślarskich w dziale rozwoju branżowego giganta Bosch . Celem systemu była i jest łatwiejsza obsługa, jeśli chodzi o wymianę różnych wierteł lub dłut w odpowiednich maszynach, co nie wymaga już narzędzi.

Karta charakterystyki plus

System SDS plus różni się tylko nieznacznie od oryginalnego systemu SDS i służy temu samemu celowi, został przystosowany tylko do mocniejszych i cięższych urządzeń (od 4 kg). Oznaczenie z plusem po skrócie ma na celu przede wszystkim łatwiejsze odróżnienie od systemów SDS max i SDS quick. Dlatego SDS i SDS plus są często używane zamiennie.

Maks. karta charakterystyki

Wraz z dalszym rozwojem tzw. SDS max uwzględniono fakt, że takie systemy wtykowe szybko okazały się niezwykle praktyczne, a przez to bardzo popularne, dlatego też było duże zapotrzebowanie na taki system dla dużych i ciężkie młoty obrotowe. Ponieważ nie tylko hobby, ale także rynek zawodowy powinny być odpowiednio rozwijane, opracowano system, który spełnia również te bardziej wymagające potrzeby. Na przykład SDS max jest używany do ciężkich młotów obrotowych o wadze powyżej 5 kg.

Karta charakterystyki szybka

Szybki system SDS został wprowadzony przez firmę Bosch dopiero w 2011 roku i jest skierowany do lekkich i raczej małych młotów obrotowych. Na przykład model Uneo 10,8 V/12 V i Uneo Maxx, które są wyraźnie przypisane do segmentu majsterkowiczów.

Ważne dane na pierwszy rzut oka

SDS, SDS plus, SDS max, SDS szybka różnica

Teraz, gdy przybliżyłem Państwu podstawowe cechy tych systemów, chciałbym podsumować najważniejsze dla Państwa wartości w następnym rozdziale, jeśli chodzi o średnicę wału.

  • SDS/SDS plus – średnica trzpienia: 10 mm
  • SDS max – średnica trzpienia: 18mm
  • SDS quick – średnica wału: 6,8 mm
  • Górna część karty charakterystyki: 14 mm

A co to jest top SDS?

Ten system był również członkiem rodziny SDS i był przeznaczony do wałów o średnicy 14 mm. W tym wariancie SDS powierzchnia styku do przenoszenia momentu obrotowego została zwiększona do 212 mm². SDS top został zaprojektowany z myślą o maszynach o większej wydajności i wadze od dwóch do czterech kilogramów. Jednak ta wersja nigdy tak naprawdę nie była w stanie zaistnieć na rynku i została następnie stosunkowo szybko wycofana z programu.

Co miała z tym wspólnego Hilti TE?

Hilti, kolejny duży gracz w branży, również pomyślał o tym, jak ułatwić uchwyt do wiertła. Efektem tych rozważań był tzw. zapis Hilti TE. Tutaj przeniesienie momentu obrotowego odbywa się za pomocą rolek przez płaskie rowki. To, co na pierwszy rzut oka wyglądało obiecująco, niestety bardzo szybko okazało się niezwykle materiałochłonne.

Nagrywanie Hilti TEWałki, a także rowki zużywały się bardzo szybko, tak że pierwotnie pozytywny efekt nie tylko zniknął, ale w rezultacie pojawiło się jeszcze więcej problemów. Nierzadko zdarzało się, że części, które poluzowały się ze względu na wysoki poziom zużycia, zakleszczały się w maszynie, co prowadziło do dalszych defektów. W przeciwieństwie do tego, na przykład w metodzie SDS plus, przenoszenie mocy odbywa się za pośrednictwem dwóch niezależnych systemów rowków, które zapewniają odpowiednie blokowanie za pomocą kulek blokujących z uchwytu.

Mocowanie Hilti TE wpadło na dobry pomysł i było podstawą wielu dalszych rozważań, ale w praktyce szybko okazało się wadliwe i niezwykle podatne na zużycie. W firmie Bosch dostrzeżono błędy systemu Hilti, ale też dostrzegli potencjał i kontynuowali ideę, która ostatecznie doprowadziła do powstania dobrze znanego systemu SDS.

Więc co jest potrzebne i kiedy?

Odpowiedź tkwi w różnych średnicach wałów. Wskazują one już, którego z tych systemów potrzebujesz w jakim celu. Na przykład mniejsze, lżejsze i mniej wydajne maszyny są zwykle wyposażone w szybki system SDS.

W przypadku bardziej wymagających zastosowań zwykle stosuje się narzędzia z systemem SDS/SDS plus, a jeśli używany jest ciężki sprzęt ważący ponad 5 kilogramów, taki jak akumulatorowa młotowiertarka Bosch GBH lub młot wyburzeniowy, zwykle stosuje się SDS ze względu na wymagany system o maksymalnej średnicy wału.

oferta


Wiertarka udarowa Bosch Professional GBH 8-45 DV (1500 W, wiercenie Ø w betonie wiertłami udarowymi: 12-45 mm, maks. energia udaru: 12,5 J, SDS-maks., w tym rurka do smaru, dodatkowy uchwyt, w walizce )

  • Idealny stosunek mocy do masy pozwala na wykonywanie wielu zadań SDS max z dużą mocą i bez wysiłku
  • Trwałe dzięki wytrzymałym metalowym komponentom
  • Mocny silnik dostarcza energię uderzenia o wartości 12,5 dżuli, zapewniając szybki postęp wiercenia i wysoką wydajność usuwania podczas dłutowania
  • Wszechstronny z systemem Vibration Control w segmencie młotowiertarki Bosch SDS max
  • Zakres dostawy: GBH 8-45 DV, tubka smaru, dodatkowy uchwyt, walizka narzędziowa

Kompatybilny z SDS i SDS plus?

Często pojawia się pytanie, czy SDS i SDS plus są ze sobą kompatybilne, ponieważ oba systemy są często używane jako synonimy. W rzeczywistości SDS plus był pierwszą istotną ewolucją oryginalnego systemu SDS. Zostało to ulepszone dzięki SDS plus; Zachowano jednak podstawową zasadę działania, co znajduje również odzwierciedlenie w identycznej średnicy wału.

Starsze systemy SDS są zwykle dość kompatybilne z nowszymi wariantami SDS plus. Jednak w przypadku nowych maszyn rozróżnienie między tymi dwoma systemami nie odgrywa już żadnej roli. Jeśli więc posiadasz urządzenie z systemem SDS, zazwyczaj możesz bez wahania kupić wiertarki z oznaczeniem SDS plus i używać ich bez ograniczeń.

Wniosek – SDS, SDS plus, SDS max i SDS-szybki

Wprowadzenie systemu SDS było prawdziwą rewolucją na rynku wiertarek, ponieważ znacznie ułatwiło trzymanie wiertła lub dłuta. W przeszłości często trzeba było nosić ze sobą dodatkowe narzędzia, aby wyjąć wiertło z uchwytu, ale teraz odpowiednią zmianę przeprowadzano w kilku prostych krokach w mgnieniu oka.

Bosch podjął w ten sposób pomysły swojego konkurenta Hilti i nauczył się na jego błędach. Ogromny sukces systemu SDS zaowocował także innymi odgałęzieniami, takimi jak SDS plus, SDS quick, SDS max, a także SDS top , dzięki którym wszystkie potrzeby miały zostać pokryte jeszcze bardziej konkretnie. Po wygaśnięciu patentu Boscha na ten system, coraz więcej innych producentów korzystało z tej praktycznej metody i integrowało ją ze swoimi maszynami.

Dziś system SDS sprawdził się do tego stopnia, że ​​mało który dostawca może sobie bez niego pozwolić. Tu i ówdzie nadal działają odpowiednie urządzenia z wielowypustowymi wałami lub sześciokątnymi uchwytami wiertarskimi; Jednak takie modele nie zbliżają się do praktyczności i związanej z tym popularności systemów SDS. Wynika to nie tylko z prostej i szybkiej obsługi, ale można to również wytłumaczyć bardzo niskim zużyciem.

czy znasz różnicę?

Ostatnia aktualizacja 24.02.2022 / Linki afiliacyjne / Obrazy z Amazon Product Advertising API