Jeśli myślisz o zakupie robota odkurzającego, prawdopodobnie przyjdzie Ci do głowy marka Roomba. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm na rynku robotów odkurzających, ale nie jedyna. W rzeczywistości istnieją inne firmy, które znacznie rozwinęły swoje urządzenia. Zaowocowało to znacznie szerszą i bardziej konkurencyjną gamą opcji. W tym artykule przeanalizujemy dwa z najbardziej inteligentnych obecnie odkurzaczy robotów: Conga 9090 IA kontra Roomba i7+ .
Biorąc pod uwagę fakt, że oba roboty działają w oparciu o sztuczną inteligencję, należy zauważyć, że istnieją pewne kluczowe różnice, które mogą wpłynąć na decyzję. Roomba to jedna z najbardziej renomowanych marek, ale jednocześnie jedna z najdroższych na rynku . Czy Cecotec będzie w stanie dorównać wydajnością Roomba i7+? Nie przegap naszej analizy!
Zobacz cenę na Amazon
siła ssania
Autonomia
Nawigacja
Zapisane mapy
funkcja szorowania
samoopróżnianie
Naładuj i zwróć
Połączenie Wi-Fi i aplikacja
kontrola głosu
Inteligentne mapowanie i nawigacja
zarządzanie pokojem
Rozpoznanie gleby
Rozpoznawanie obiektów
Conga 9090 IA
Roomba i7+
Inteligentne mapowanie i nawigacja
zarządzanie pokojem
Rozpoznanie gleby
Rozpoznawanie obiektów
Treść
- 1 Conga 9090 IA kontra Roomba i7+: podobieństwa i różnice
- 1.1 Sztuczna inteligencja: maksymalny potencjał i wydajność
- 1.2 Wielofunkcyjność: Conga 9090 IA to robot 4 w 1
- 1.3 Żywotność baterii: Conga wygrywa osuwiskiem
- 1.4 Tworzenie wirtualnych map i zarządzanie przestrzenią
- 1.5 Moc ssania: podwójna doskonałość
- 1.6 Wszechstronność: różnorodność pędzli
- 1.7 Łączność: sterowanie głosowe robota
- 2 Conga 9090 IA kontra Roomba i7+: nasz wniosek
Conga 9090 IA kontra Roomba i7+: podobieństwa i różnice
Dwa odkurzacze-roboty, które są gwiazdami tej recenzji, mają pewne wspólne aspekty, a różnią się innymi. Następnie analizujemy wszystkie czynniki, które mogą warunkować decyzję zakupową, abyś mógł ocenić działanie każdego z nich:
Sztuczna inteligencja: maksymalny potencjał i wydajność
Oba odkurzacze działają w oparciu o sztuczną inteligencję, coś, co Roomba od jakiegoś czasu wdraża w tego typu egzemplarzach, podczas gdy Cecotec nie ma tego tak ustandaryzowanego. System AI, za pomocą którego się poruszają, pomaga im „nauczyć się” najbardziej optymalnych tras sprzątania zgodnie z charakterystyką Twojego domu. To z kolei przyczynia się do lepszego wykorzystania potencjału robota i poprawia jego wydajność. W tym celu wyposażeni są w zestaw czujników optycznych, które pomagają im orientować się i zdobywać tak zaawansowaną wiedzę.
Conga 9090 IA ma inteligentny system nawigacji oparty na technologii iTech Laser 360. Ze swojej strony Roomba i7+ porusza się z technologią vSLAM i inteligentną nawigacją iAdapt 3.0 , opartą na kamerach. Należy zauważyć, że oba są robotami próżniowymi o wysokim poziomie precyzji w nawigacji i choć stopień szczegółowości oferowany przez laser jest nieco wyższy niż w aparacie.
Wielofunkcyjność: Conga 9090 IA to robot 4 w 1
Robot odkurzający Cecotec jest nie tylko inteligentny, ale także bardzo wszechstronny. Conga 9090 IA łączy w jednym urządzeniu 4 różne funkcje: odkurzanie, zamiatanie, szorowanie i mopowanie. Tak bardzo, że jest wyposażony w Twerking Tank, wibrujący mop, który pozwala wybrać pomiędzy 3 poziomami przepływu wody i wibracji, aby zoptymalizować szorowanie i całkowite czyszczenie.
Roomba i7+ nie ma wbudowanej w korpus samego odkurzacza funkcji szorowania. Jednak nadrabia ten brak dzięki technologii koordynacji Imprint Link , za pomocą której wykonuje całkowitą synchronizację z Braava Jet M6. Jednak Roomba i7+ wymaga nowego urządzenia, aby zaspokoić opcję mopowania, podczas gdy Conga 9090 IA robi to z taką samą próżnią.
Żywotność baterii: Conga wygrywa osuwiskiem
Szczerze mówiąc Roomba i7+ nie do końca charakteryzuje się bardzo dużą autonomią użytkowania. W rzeczywistości Roomba i7+ działa około 75 minut na jednym ładowaniu, podczas gdy Conga 9090 IA zajmuje to do 240 minut . Jak wiadomo autonomię można zmniejszyć w zależności od wybranej mocy, choć różnica w tym aspekcie jest naprawdę duża.
Zarówno Conga 9090 IA, jak i Roomba i7+ mogą autonomicznie wykryć, kiedy bateria się wyczerpie, i skierować się do stacji ładującej . Po zakończeniu wracają do punktu, w którym przerwali sprzątanie, aby je dokończyć.
Tworzenie wirtualnych map i zarządzanie przestrzenią
Będąc dwoma robotami odkurzającymi na tak zaawansowanym poziomie, zarówno Conga 9090 IA, jak i Roomba i7+ są w stanie tworzyć wirtualne i interaktywne mapy. Robot Cecotec robi to z RoomPlan 3.0 , mechanizmem wyznaczającym trasę sprzątania w spersonalizowany sposób i w najwygodniejszy sposób. Z kolei RoomPlan 3.0 jest uzupełniany przez Interactive MultiMap 3.0, system, który umożliwia Conga 9090 IA wykonanie poprzedniego skanu 360º domu i narysowanie map, które następnie przechowuje dla każdego pokoju.
Ze swojej strony Roomba i7+ bazuje na technologii Imprint Smart Mapping , dzięki której może nauczyć się mapować przestrzenie w domu i dostosowywać trasę do cech każdego z nich. Główna różnica polega na pojemności pamięci. Pod tym względem Roomba wyprzedza Cecotec. Conga 9090 IA może przechowywać tylko do 5 wirtualnych map, podczas gdy Roomba i7+ może pomieścić do 10 .
W obu przypadkach możesz przeglądać i edytować mapy za pomocą odpowiedniej aplikacji mobilnej. To za pomocą tej aplikacji możesz zaprogramować żądany tryb sprzątania, wybrać pokoje, w których chcesz się znajdować, plan podróży, obszary o ograniczonym dostępie lub strefy ochronne, które bierzesz pod uwagę itp. System inteligencji i skanowania wraz z aplikacją pozwalają na inteligentne zarządzanie przestrzenią.
Moc ssania: podwójna doskonałość
Nie możemy powiedzieć, że żaden z tych dwóch robotów nie jest potężny. Jednak Roomba podaje do wiadomości publicznej tylko, że model i7+ ma 10 razy większą moc niż system AeroVac Roomby serii 600. Wykonując obliczenia, Roomba i7+ może mieć przybliżoną moc ssania 1700-2000 paskali, w granicach zwykłej średniej dla tego typu odkurzacza. Z drugiej strony Conga 9090 IA wyróżnia się na tle pozostałych robotów, ponieważ Cecotec wprowadził na rynek modele, których moc ssania przekracza 10 000 paskali .
Wszechstronność: różnorodność pędzli
Roomba i7+ jest wyposażona w dwie gumowe szczotki odpowiednie do wszystkich rodzajów powierzchni, które współpracują ze sobą z dużą elastycznością. Dodatkowo posiada pędzel do rogów i krawędzi. Jak widać, nie ma szerokiej gamy pędzli, jak ma to miejsce w przypadku Conga 9090 IA. Oprócz szczoteczki Jalisco opatentowanej przez Cecotec i specjalnej szczoteczki dla zwierząt domowych z technologią BestFriend Care, Conga 9090 IA zawiera dwie szczotki boczne, szczotkę samoczyszczącą, dwa mopy i zbiornik na wodę do szorowania mopem wibracyjnym . Ta wszechstronność łączy się z możliwością spakowania 4 funkcji w 1, czego brakuje Roombie.
Jednak Roomba i7+ ma jedną przewagę nad rywalem, a mianowicie dodanie automatycznej stacji opróżniania. Model ten posiada Clean Base, podstawę, której pojemność wynosi około 30 zbiorników i dzięki której nie będziesz musiał martwić się o opróżnianie robota odkurzającego za każdym razem, gdy go użyjesz . W rzeczywistości to samo urządzenie opróżnia się automatycznie do bazy, którą będziesz musiał wyczyścić tylko wtedy, gdy jest pełna. Conga 9090 IA jest kompatybilna z samoopróżniającą się podstawą Conga Home 10 000, chociaż nie jest ona zawarta w zestawie i trzeba by ją kupić osobno.
Conga 9090 IA Vs Roomba i7+ może być sterowany za pomocą poleceń głosowych. W przypadku Conga zawiera technologię VirtualVoice, podczas gdy Roomba i7+ synchronizuje się z uczestnikami przez WiFi. Oczywiście, jeśli masz iPhone’a, trudniej jest połączyć go z robotami, ponieważ w obu przypadkach są one kompatybilne z Alexą i Asystentem Google.
Conga 9090 IA kontra Roomba i7+: nasz wniosek
Roomba znalazła w Cecotec trudnego rywala na rynku robotów odkurzających. Conga 9090 IA ma mocny wygląd, zawierając szereg funkcji technologicznych, które pasują do Roomba i7+. Oba współpracują ze sztuczną inteligencją, chociaż Conga 9090 IA ma laserowy system nawigacji, który zapewnia większą precyzję niż technologia kamer dostępna w Roombie.
Podobnie, oferuje autonomię użytkowania trzykrotnie większą niż Roomba i7+, chociaż ma samoopróżniającą się podstawę, która opóźnia konieczność opróżniania robota po każdym użyciu . Obydwa modele mogą być sterowane głosowo poprzez synchronizację z Alexą i Asystentem Google oraz umożliwiają inteligentne zarządzanie przestrzenią dzięki odpowiedniej aplikacji mobilnej.
Jeśli jednak spojrzymy na cenę, zobaczymy, że Conga 9090 IA jest tańsza, mimo że oferuje bardzo zbliżoną wydajność. Z tego powodu naszą rekomendacją jest wybór robota Cecotec, który ma bardziej zrównoważony stosunek jakości do ceny .